היי ווד! חדרי ילדים מעץ מלא.

מבחר מיטות מעץ מלא, חדרי ילדים מקוריים ומיוחדים

פורמלדהיד – מה זה ומה הסכנות שבו


 

כולנו יודעים שעץ טבעי הוא חומר גלם חזק ועמיד לאורך שנים, אבל הרבה לא יודעים שהוא גם חומר הגלם הידידותי והבריא ביותר כאשר מדובר בריהוט ובמיוחד בריהוט לחדרי ילדים ונוער. תהליך הבנייה והעיבוד של רהיטים מעץ מלא מבטיח קבלת רהיט בטיחותי ועמיד בעבור הילדים. רהיט מעץ מלא יחזיק מעמד לאורך שנים רבות ויוכל לעבור מילד אחד לילד אחר ולשמש את המשפחה לאורך זמן רב. העץ עמיד בפני רטיבות ומתאים לתנאי מזג האוויר בישראל.

במאמר זה נכיר לכם רכיב בשם פורמלדהיד. מדובר בחומר כימי שנמצא בהרבה מאוד חפצים בסביבתינו וביניהם גם ריהוט לחדרי ילדים ונוער (אבל גם במטבחים ועוד).

הפורמלדהיד עלול להמצא בתחליפי עץ מהונדסים כגון: סיבית, סנדוויץ, MDF וכו'. מקורו לרוב בשרף או בדבק המשמש להדבקת שבבי העץ ליצירת תחליף העץ. תחליפי עץ אלו נפוצים ביותר בחדרי ילדים ונוער. הם נחשבים חומר גלם זול יותר מעץ מלא ולכן מוזילים את עלות הייצור של הרהיט. מעבר לאופציה שהם מכילים את הפורמלדהיד יש להם חסרונות נוספים כגון: שימוש רב בדבקים כימיים, רגישות גבוהה מאוד למים ולרטיבות ועוד (יותר פרטים ראו במאמר "עץ מלא לעומת תחליפי עץ שונים").


 

הפורמלדהיד הוא חסר צבע ובעל ריח חריף וידוע כגורם לתופעות הבאות:

 • גירוי ייתר בעיין.

 • קשיי נשימה.

 • בחילות.

 • גירוי באף ובגרון.

בנוסף, בשנת 2004 קבע הארגון הבינלאומי לחקר הסרטן כי פורמלדהיד הוא מסרטן וודאי.
למרות שיש התקדמות בהגבלות של השימוש בחומר מסוכן זה ובחלק מהמקומות נאסר השימוש בו באופן מוחלט - לא ניתן להסביר מדוע למרות הידע הרב בנושא חומר מסוכן זה עדיין ניתן למצוא אותו במקומות רבים ללא אכיפה מתאימה.

 

 • חשוב לדעת:

  פורמלדהיד מתנדף מהר יותר בחום. החום גורם לדבק להפוך לגז ולהשתחרר לחלל האוויר.
  הפתרון: להרחיק עץ דחוס (סיבית, MDF וכו ) ממקור חום כגון חשיפה לשמש ותנורים.

 • פורמלדהיד גורם לאלרגיות. חשיפה ממושכת לרהיטים המורכבים מתחליפי עץ שונים עלולה לחשוף את הילד לפורמלדהיד ובכך להוות זרז להופעות אלרגיות וגירויים שונים. ככל שישנם הרבה רהיטים בבית העשויים מתחליפי עץ הסיכון עולה.
  הפתרון : להישמר מרהיטים העשויים תחליפי עץ מודבקים שמקורם אינו ידוע.

 • פורמלדהיד אינו מתאדה לחלוטין לעולם.
  הפורמלדהיד הוא חלק מהעץ המהונדס ולכן הוא לעולם לא יעלם מהחומר,למרות שעם הזמן כמותו תפחת.
  פתרון :מומלץ לאטום את חלקי העץ המהונדס השונים באמצעות מוצרי איטום מבוססי מים. מומלץ לאטום תחליפי עץ כגון סיבית, סנדוויץ' ושבבית. האמור מתייחס למוצרים שאין לנו וודאות מלאה לגבי רמת הרעלים שהם מכילים.

 • הסירו את מקור הפורמלדהיד במהירות האפשרית.

  בגלל שהפורמלדהיד אינו נצמד לחומרים אחרים, הסרה של החומר הנגוע תסלק את האיום במהירות.
  פתרון : החלפת רהיטים העשויים מתחליפי עץ ברהיטים נקיים מפורמלדהיד כגון רהיטים מעץ מלא.


  לסיכום: אם אתם עומדים לרכוש רהיט שאינו עשוי מ-100% עץ מלא בקשו לקבל את אישור התקן לשימוש במוצרים אלו. רהיטים שיובאו לישראל אינם נבדקים ע"י מכון התקנים ואין להם תקן ישראלי. עובדה זו כמובן אינה מעידה על כך שהמוצרים רעילים אבל ללא תקן מתאים אתם עשויים להכניס לביתכם חומרים מסוכנים מאד. קחו אחריות על בריאותכם!!!


 • הערה: רהיטים העשוייםתחליפי עץ ומיוצרים בישראל מחויבים בתקן של מכון התקנים. בקשו לראות את התקן .