היי ווד! חדרי ילדים מעץ מלא.

מבחר מיטות מעץ מלא, חדרי ילדים מקוריים ומיוחדים

עץ מלא לעומת תחליפי עץ שונים


 

"הכי טוב עץ מלא". “אנחנו מחפשים רק עץ מלא". “כל המיטה מעץ מלא או שרק חלק?” “למה רואים את העיניים של העץ? היינו רוצים שזה ייראה חלק". “אי אפשר לשטוף במים נכון?”. “אי אפשר לפרק אחרי שמרכיבים?”


 

כל אלו ועוד הרבה משפטים אחרים הם ציטוטים של רב הלקוחות שנכנסים אלינו לחנות. אז בואו נעשה סדר בדברים ונבין מה אומר המושג "עץ מלא" ומה הם למעשה כל הדברים האחרים שמוכרים לנו.


 

נתחיל עם הפשוט ביותר:

עץ מלא

רהיט שעשוי מעץ מלא עשוי למעשה מגזע עץ שנחתך לגודל ולצורה של החלק ברהיט. אם כל חלקי הרהיט עשויים מגזע עץ נטרלי שכזה – הרהיט עצמו מוגדר כרהיט שעשוי מעץ מלא בלבד.


 

אז מה זה לא עץ מלא?


 

סנדוויץ

פלטה שעשויה משכבות רבות ודקות של עץ המונחות ומודבקות ע"י דבקים סינטתיים אחת אל השניה. השכבות נלחצות אחת אל השניה במכבש חזק ובחום גבוה ובכך נוצרת פלטה אחת.


שבבית
פלטה המיוצרת משבבי עץ שהם למעשה פסולת תעשייתית. שאריות שבבי עץ מהתעשייה עוברות טחינה ומעורבבות עם דבקים סינטתיים. לאחר תהליך של כבישה בחום מתקבלת הפלטה הסופית. השבבית מאוד רגישה לרטיבות ועלולה להתפורר במגע עם מים. אין הבדל בין "שבבית" ל"שבבית דחוסה". זוהי אותה הפלטה שכן כל פלטה של שבבית עוברת תהליך דחיסה. את השבבית מצפים בדר"כ בכל מיני סוגי ציפויים. המוכרים שביניהם הם: מלמין, פורמייקה ופורניר (נגיע אליהם בהמשך).


 

M.D.F (מדיום דנסטי פייברבורד – לוח סיבים בדחיסות בינונית)

שאריות פסולות מתעשיית העץ אך שאריות אלו מתאפיינות בדקיקותן. פסולת העץ הדקה עוברת תהליך של בישול בכימיקלים שבסיומו היא הופכת לסיבים. את הסיבים מייבשים ולאחר מכן כובשים אותם עם תערובת דבקים סינטתיים עד לקבלת פלטה שדומה מאוד לקרטון. בניגוד לקרטון, הפלטה המתקבלת היא כבדה ביותר בשל דחיסותה. ה-MDF הוא חומר רגיש ביותר למים וידוע כמתנפח בקלות גם עקב חשיפה לרטיבות נמוכה.


 

למינציה

תהליך שבו לוקחים דפים דקים (שדומים לפורניר) ומעבירים אותם ריכוך ע"י אדי מים. הריכוך מקנה להם גמישות שתאפשר בהמשך יצירת פיתוחים וצורות מעניינות ברהיט. לאחר הריכוך יוצרים שכבות של דפים מרוככים המודבקים ע"י דבקים סינטתיים וניתן לעצב את השכבות האלו לקבלת רהיטים עם קימורים בחתיכה אחת.


 

עד כאן לתחליפי עץ, כלומר חומרים שניתן להרכיב מהם רהיטים במקום להשתמש בגזע העץ עצמו. כפי שהבנתם מדובר בשאריות של תעשיית העץ שעוברות תהליכים כאלו או אחרים אך תמיד מעורבים בהם חומרים כימיקליים כגון דבקים שונים.

אז למה להשתמש בהם?

 1. בראש ובראשונה כי הם יותר זולים. נקודה סוף. אין מה להרחיב בנושא.

 2. כי כמו בדוגמת הלמינציה – קל יותר לקבל מהם רהיטים עם פיתוחים שונים (גלים, מעגלים, לבבות, כתרים של מלכים ונסיכות ועוד ועוד). ומי לא היה רוצה אזיה מיטה עם צורת לב לנסיכה שלו?


 

אבל לא כאן נגמר המאמר שהרי בחנויות יודעים למכור לנו עוד הרבה דברים טובים. אז כדי שלא תגידו שלא אמרנו לכם הנה עוד קצת מידע על כמה מהם.


 

פורניר

שכבה דקה מאוד של עץ המשמשת כציפוי של פלטות תעשייתיות מעובדות שאינן עץ מלא. הפורניר מסייע לקבלת רהיט שאינו עשוי מעץ מלא אבל נראה ומרגיש כמו אחד. אז מה הבעיה? הפורניר לא ניתן לשיוף שכן אם נשייף אותו נחשוף את הפלטה התעשייתי שאותה הוא מסתיר. אם הרהיט יקבל מכה/שריטה – לא יהיה ניתן לתקנו! זאת בניגוד לרהיט שעשוי עץ מלא אותו נוכל לשייף ולצבוע מחדש.


 


 

מלמין

הרבה לקוחות חושבים שמלמין הוא עוד סוג של "עץ" או של תחליף עץ. בניגוד לשבבית ולסנדוויץ, המלמין הוא חומר המהווה שכבת ציפוי בלבד. הוא סוג של פלסטיק אותו יוצקים על הפלטה ממנה עשוי הרהיט. הוא נועד לתת מראה אחיד וחלק ולהגן על הפלטה מבני מכות ומפני רטיבות.


 

פורמייקה

הפורמייקה היא לוח דקיק שמורכב משכבות דקיקות של נייר (“מכונה נייר "קראפט"). הניירות ספוגים בסוגי דבקים שונים (פנול/מלמין) ונכבשים בטמפרטורה ובלחץ גבוהים ליצירת הפורמייקה. הפורמייקה גם היא סוג של ציפוי בלבד. היא נחשבת ציפוי מעט יותר עמיד מהמלמין. לעומת זאת, הפורמייקה מודבקת על גבי הלוחות אותם היא מצפה ולכן יכולה להתעוות עם חלוף השנים.


אז עכשיו כשאנחנו מבינים בדיוק מה ממה מרכב כל רהיט שאי פעם ניסו למכור לנו, בואו נחזור לעץ המלא ונבין את ייתרונותיו:

 • ברהיט מעץ מלא אין בכלל שימוש בדבקים משום סוג! רמת רעילותם של הדבקים המרכיבים את תחליפי העץ אינה ידועה ולכן עדיף להמנע מהם.

 • לרהיט מעץ מלא אין ציפוי ולכן הוא לעולם לא ייתקלף.

 • רהיט מעץ מלא הוא חזק ועמיד הרבה יותר מכל התחליפים האחרים.

 • רהיט מעץ מלא איננו רגיש כלל למים! הוא לא יתנפח ולא יתפוצץ. ניתן לנקות אותו ואת סביבתו בקלות.

 • עץ מלא משתבח עם השנים! ולא להפך....

 • תהליך העיבוד של עץ מלא אינו מכיל דבקים סינטתיים. חלק מדבקים אלו שנמצאים בכל תחליפי העץ עלולים להכיל פורמלדהיד (רכיב כימי שעל השפעותיו הבריאותיות תוכלו לקרוא במאמר "פורמלדהיד - מז זה ומה הסכנות שבו").


 

אז עכשיו תורם של כל הסקפטים והצקצקנים למינהם לבוא ולהגיד לנו "אבל אין טוב בלי רע" ו"כולם משתמשים בMDF אז זה בטוח בסדר" ועוד כל מיני פנינות חוכמה שכאלו. אז התאמצנו ממש חזק וחשבנו על כמה נקודות ששווה שתדעו כשאתם בוחרים ברהיט מעץ מלא. כמו כן כמה נקודות שחשוב שתדעו על רהיטים שמורכבים משילוב בין עץ מלא לתחליפיו.

עץ מלא הוא חומר שמכונה "חומר חי" בדיוק כמו העץ שממנו הוא עשוי.

תחליפי עץ הם חומרים המכונים "חומרים מתים". מהרגע שהם נוצרו אין להם יכולת להשתנות (חוץ מלהתנפח/להתפוצץ/להשבר).

אז תדעו ש:

 1. ברהיט מעץ מלא ייתכנו שינויי גוון קלים בצבע המוצר. אם שינויים אלו ייקרו הם ייקרו בכל המוצר. רהיט לבן לא יהפוך פתאום לרהיט צהוב אבל ייתכן שינוי גוון קל. לעומת זאת – ברהיט שמורכב משילוב של עץ מלא ותחליף עץ מיד ייראו שינויים גדולים בין החלקים השונים שכן תחליף העץ יישאר תמיד בצבעו המקורי בעוד שחלקי הרהיט שעשויים מעץ מלא עלולים לשנות את צבעם.

 2. עץ מלא מגביל את יכולת העיצוב של המוצר. כבר אמרנו שקשה להגיע לרהיט עם הרבה פיתוחים בלי להשתמש בתחליפי עץ. נכון. אין לנו מה להגיד על זה. זו גם אחת הסיבות שכל ליין הרהיטים שלנו הוא בקוו עיצובי חלק וקלאסי. מצד שני הוא גם יחזיק לכם עשרות שנים אז אולי עדיף שהוא לא יהיה קיטשי/טרנדי שתרצו להחליף אחרי שנה-שנתיים כי הילדה גדלה ולב כבר פחות מתאים. ואם אתם בכל זאת רוצים קיטשי/טרנדי אז יש אצלינו המון צבעים לבחירה שמעניקים לרהיט אופי ילדותי/בוגר יותר. תזכרו שתמיד ניתן להוסיף את הפרטים האלו באקססוריז (כריות בצורת לבבות/וילונות ויקטוריאניים/מצעים עם הדפס מכוניות ואין לזה סוף). את האקססוריז תוחלו להחליף בקלות ובעלות מינימלית כשלילד יימאס מהם. לעומת זאת – המיטה/הרהיט יחזיקו שנים.

 3. לעץ מלא יש עיניים. עיין היא המקום בו מצמיח גזע העץ ענף חדש. כאמור, רהיט שמיוצר מעץ מלא מיוצר מגזע עץ שנחתך לגודל וצורה מסויימים ולכן יהיו לאורכו גם עיניים. העיניים יכולות לצאת לאורך השנים גם אם לא ראיתם אותם בהתחלה. זה חלק מהלוק של העץ המלא. עץ מלא בלי עיניים זה כמו קפוצ'ינו בלי קצף או לחם בלי גלוטן – זה לא הדבר האמיתי.

 4. עץ מלא הוא בעל יכולת תגובה לסביבה. הוא עלול להתרחב ולהתכווץ מעט בהתאם לשינויי טמפרטורות. כאשר משלבים עץ מלא ותחליפי עץ ברהיט אחד מדובר במתכון לבעיה שכן יכולת התגובתיות של העץ בניגוד למקובעות של תחליפי העץ יוצרת הרבה מקרים התנתקויות במקומות החיבור שביניהם.

 5. עץ מלא הוא החומר הטבעי היחיד מכל הרשימה שהוצגה במאמר זה. אין חכם כמו הטבע ולא משנה עד כמה ננסה – לעולם לא נצליח לחכות אותו.


 

ננסה לסכם לכם:

אם אתם בוחרים רהיט עדיף שהוא יהיה מחומר אחד ולא משילוב חומרים. לצורך העיניין: או שהמיטה תיהיה כולה מMDF או סנדוויץ או שתיהיה כולה מעץ מלא. השילוב של חומר חי וחומר מת הוא מתכון לבעיות מסוגים שונים ולכן יוצר רהיט לא עמיד. אם רהיט מוצג לכם כרהיט מעץ מלא חשוב מאוד לשאול את המוכר האם מדובר ב100% עץ מלא או האם מדובר בשילוב של עץ מלא ותחליפים?

כל מה שנשאר לכם עכשיו לבחור בו זה מאיזה חומר תרצו שהרהיט שלכם יורכב. אם בחרתם משיקולים כאלו או אחרים ברהיט שעשוי מתחליפי עץ אנחנו מקווים שתהנו ממנו. אם בחרתם כמונו בעץ מלא - אתם יודעים איפה למצוא אותנו.